Co powinno się znaleźć w kosmetyczce do manicure?

Nasze babcie do pielęgnacji paznokci używały jedynie metalowych nożyczek i pilniczka. Dzięki rozwojowi technologii, my w XXI wieku mamy dużo większy wybór akcesoriów ułatwiających manicure.

Skróć i nadaj kształt

Do skracania paznokci możemy użyć tradycyjnych nożyczek lub specjalnej obcinaczki. Obie metody są skuteczne i powszechnie stosowane od lat. Obcięte w ten sposób paznokcie należy opiłować, by skorygować poszarpany kształt. Aby tego uniknąć, można paznokcie skracać wyłącznie za pomocą pilniczka do paznokci. Taki zabieg jest także wskazany, kiedy mamy długie paznokcie, które wymagają tylko niewielkiej korekty długości i kształtu.
Pilniczki do paznokci są wykonane z różnych materiałów i są dostępne w różnych rozmiarach. Obecnie niezwykle popularne są pilniczki papierowe, pokryte papierem ściernym o różnej gradacji. Taki pilniczek możemy dobrać do grubości swoich paznokci, a te bardzo drobnoziarniste mogą służyć nawet do polerowania płytki. W sprzedaży znajdują się także pilniczki szklane, które tak samo jak papierowe łagodnie piłują płytkę bez niszczenia jej. Popularne niegdyś pilniczki metalowe zastąpione zostały współczesną, diamentową wersją, która posiada niezwykłe właściwości ścierne i nie szarpie płytki paznokcia. Do nadawania kształtu paznokciom używa się też kosmetycznych frezarek i różnorakich frezów do nich. Dzięki wymiennym frezom, urządzenie takie może służyć do usuwania stwardniałego naskórka, korekcji kształtu paznokci oraz do usuwania skórek i polerowania płytki.

Skórki w idealnym stanie

Dłonie nigdy nie będą idealnie wypielęgnowane, jeśli skórki przy paznokciach nie będą w idealnej kondycji. Niegdyś skórki wycinano za pomocą specjalnych ciążek, ale profesjonalne manikiurzystki zgodnie twierdzą, że ten zabieg jest szkodliwy i powoduje tylko problemy z narastającymi skórkami. Problem ten można rozwiązać stosując specjalne preparaty do zmiękczania skórek i odsuwając je patyczkiem z drewna pomarańczowego. Taki zabieg wykonywany regularnie sprawia, że skórki nie narastają na paznokcie i wyglądają bardzo estetycznie. Skórki można także utrzymywać w nienagannym stanie za pomocą frezarki i dopasowanych odpowiednio frezów. Delikatny frez i niskie obroty nie poszarpią skórek, za to nadadzą im delikatność i gładkość. Obecnie cążek do skórek używa się wyłącznie do usuwania delikatnych zadziorków.

Co się jeszcze może przydać

Jeśli lubimy pielęgnować nasze dłonie i zabiegi z nimi związane sprawiają nam przyjemność, możemy wyposażyć kosmetyczkę w dodatkowe przyrządy i narzędzia. Aby nadać paznokciom piękny wygląd i połysk, przyda nam się polerka do paznokci. Polerka to przyrząd wyposażony w warstwy ścierne i polerujące o różnych gradacjach. Używając poszczególnych warstw zgodnie z podaną numeracją, nadajemy paznokciom piękny połysk, nie rezygnując z ich naturalnego wyglądu. Do matowienia płytki paznokcia przed malowaniem może przydać nam się bloczek polerski. Z kolei wszystkie wielbicielki zdobień i malowania paznokci w artystyczne wzory, powinny wyposażyć swoją kosmetyczkę w zestaw pędzelków do zdobień, którymi wykonamy na paznokciach przepiękne malowidła oraz zestaw metalowych sond z kuleczkami. Za pomocą takiej sondy możemy malować na paznokciach precyzyjne wzory oraz nakładać na nie drobne ozdoby, jak na przykład cyrkonie. Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym gadżetem, który powinna mieć każda stylistka jest pojemny i wygodny kuferek, który pomieści wszystkie akcesoria i lakiery w jednym miejscu.