Czym się różni manicure żelowy od hybrydowego?

Technika żelowa i technika hybrydowa, choć opierają się na tej samej technologii światłoutwardzalnych polimerów, różnią się od siebie. Różnice widać na każdym etapie stylizacji – od nakładania po zdejmowanie.

Po pierwsze – malowanie

Pierwsza różnica między żelem a hybrydą ujawnia się już podczas przygotowania paznokci. Podczas gry hybryda wymaga wyłącznie odtłuszczenia i lekkiego zmatowienia płytki dla zwiększenia przyczepności lakieru. Przy metodzie żelowej potrzebna jest większa ingerencja w płytkę – należy spiłować więcej jej warstw.
Kolejne różnice ujawniają się w sposobie aplikacji Lakiery hybrydowe sprzedawane są w takich samych buteleczkach jak lakiery do paznokci, podczas gdy żele znajdują się w słoiczkach i wymagają nakładania specjalnym pędzelkiem. Z powodu tej różnicy hybryda jest możliwa do nałożenia przez każdego, kto kiedykolwiek malował paznokcie, natomiast nałożenie żelu, zwłaszcza warstwy budującej wymaga już sporych umiejętności. Żel po nałożeniu należy opiłować, by nadać paznokciom pożądany kształt. Trzeba pamiętać o wymodelowaniu właściwej krzywej C, która zagwarantuje nienaganny wygląd i trwałość manicure.

Lakier hybrydowy posiada właściwości samopoziomujące, przez co nie wymaga piłowania, ale jednocześnie nie pozwala na manipulowanie kształtem płytki paznokciowej. Podczas gdy pod żel można nałożyć formy i tunele modyfikujące niedoskonałości naturalnego kształtu, hybryda nie daje takich możliwości. Podobnie jest z przedłużaniem paznokci. Za pomocą żelu na formie można przedłużyć nawet najkrótsze paznokcie. Na rynku istnieją lakiery budujące, pozwalające na przedłużanie paznokci podczas stylizacji hybrydami, ale ich użycie jest pracochłonne, a efekt też może nie być tak zadowalający jak w przypadku paznokci żelowych.

Po drugie – zdejmowanie

Lakiery hybrydowe zdejmuje się za każdym razem całkowicie. Paznokcie moczy się w acetonie lub nakłada na nie kompresy acetonowe, by rozpuścić lakier. Po namoczeniu w rozpuszczalniku lakier sam odchodzi od paznokci w ciągu kilku minut. Lakier hybrydowy można też spiłować z paznokci za pomocą frezarki kosmetycznej. Co ważne, przed każdym malowaniem paznokci lakierem hybrydowym, należy usunąć poprzedni manicure niemal całkowicie – może zostać tylko dobrze przylegająca baza. Jeśli pojawi się odrost na paznokciach wykonanych techniką żelową – żel tylko uzupełnia się, nie zdejmując go. Żel nakłada się w okolicy odrostu, modelując od nowa krzywą C i cały paznokieć. Całkowicie żel zdejmuje się dopiero w momencie rezygnacji ze sztucznych paznokci. Masę żelową należy wtedy całkowicie spiłować – aż do naturalnej płytki. Po zdjęciu hybrydy, paznokcie powinny wyglądać tak, jak przed jej nałożeniem, ponieważ przed malowaniem płytki nie były piłowane. Po zdjęciu żelu, przez jakiś czas paznokcie mogą być miękkie i bardzo osłabione, ponieważ pod grubą warstwą masy żelowej płytka była pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej i potrzebuje odpowiedniego czasu na regenerację.

Co lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przewagę jednej techniki nad drugą. Manicure hybrydowy jest łatwiejszy do wykonania i bezpieczny do zrobienia nawet w domu przez niewprawne stylistki lub amatorki. Nie jest jednak zbyt trwały. Żele wymagają więcej wiedzy i doświadczenia, ale poprawnie zrobionymi paznokciami żelowymi możemy się cieszyć przez długie tygodnie. Hybryda jest lepszym rozwiązaniem dla osób lubiących delikatny, naturalny efekt i chcących tylko nieznacznie poprawić trwałość lakieru. Na manicure żelowy decydujmy się, jeśli chcemy trwale nadać kształt swoim paznokciom, wzmocnić je i wydłużyć.