Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać fryzjerem?

Powszechnie wydaje się, że dobry fryzjer musi mieć przede wszystkim talent do tego, aby móc stylizować włosy. Niemniej jednak, choć zawód fryzjera nie został uregulowany, to właściciele salonów wymagają od kandydatów do pracy posiadania pewnych kompetencji. Jakie dokładnie wymagania trzeba spełniać, aby zostać fryzjerem?

Wybór szkoły średniej

Przyszły fryzjer ma dwie możliwości, jeśli chodzi o wybór ścieżki edukacyjnej. Może on zdecydować się na szkołę zawodową bądź technikum fryzjerskie. W pierwszym przypadku nacisk kładziony jest przede wszystkim na praktyczną naukę zawodu, w drugim zaś na kształcenie ogólne. Fryzjerzy w technikum mają mniej godzin praktyki zawodowej, niemniej jednak mogą po ukończeniu szkoły i zdaniu matury podjąć studia wyższe. Droga do zawodu dla tych, którzy wybrali inną szkołę średnią, niż fryzjerska, nie jest zamknięta. W szkołach policealnych funkcjonują kursy, dzięki którym można otrzymać tytuł technika fryzjerstwa. Warto zdecydować się na taki kurs, jeśli naszym marzeniem jest zostać fryzjerem. Pracodawcy sprawdzają bowiem wykształcenie kandydatów, którzy chcą podjąć pracę w salonie fryzjerskim. 

Dodatkowe kursy i szkolenia

Każdy dobry fryzjer szkoli się przez całe życie. Warto uczęszczać na specjalistyczne kursy już w czasie nauki w szkole średniej, ponieważ dają one o wiele lepsze przygotowanie do zawodu, a także znacznie zwiększają szansę na otrzymanie wymarzonej posady. Szkolenia tematyczne organizowane są w niemal każdym większym mieście – ważne, aby prowadziły je osoby, które mają dużą wiedzę, a także praktykę w zawodzie. Problematyczna może okazać się jednak cena szkolenia. Faktem jest, że za dobry kurs fryzjerstwa musimy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Warto jednak potraktować wydatkowaną kwotę jako inwestycję w swoje umiejętności i kompetencje. Co więcej, czasami szkolenie zgadza się sfinansować pracodawca, zaś bezrobotni mogą liczyć na dofinansowanie z urzędu pracy.

Cechy dobrego fryzjera

Powszechnie mówi się, że dobry fryzjer musi mieć fach w ręku. Rzeczywiście, talent w jego przypadku jest czymś nieodzownym, czego nie da się w żaden sposób nabyć. Fryzjer musi posiadać także niemałą wyobraźnię, bowiem często klient nie jest do końca zdecydowany na wybór konkretnej fryzury, liczy więc na pomoc specjalisty. Warto zauważyć, że fryzjer musi umieć rozmawiać z ludźmi – docierać do nich, a także po prostu doradzić, i to nie tylko w sprawach związanych stricte z modelowaniem włosów.  Więcej na http://www.fryzjerdaisy.pl/